Dekoloryzacja, czyli wszystko na temat pozbywania się niechcianego koloru włosów

Wiele kobiet lubi eksperymentować ze swoim wizerunkiem. Zmiana wyglądu poprawia nastrój, dodaje wewnętrznej siły oraz energii. Zwłaszcza całkowita metamorfoza fryzury w profesjonalnym salonie fryzjerskim zdecydowanie polepsza humor płci żeńskiej.

Ściąganie koloru z włosów jest przydatnym zabiegiem nie tyko w momencie całkowitej modyfikacji naszej fryzury, ale również, gdy zmiana odniesie nieoczekiwany przez nas skutek. Mianowicie kiedy koloryzacja naszych włosów totalnie się nie udała.

Co to jest dekoloryzacja?

Dekoloryzacja to sposób na pozbycie się niechcianego koloru z włosów. Polega on na usunięciu ciemnych pigmentów zawartych w farbach do włosów a dokładnie sztucznych barwników.

Po tego typu metodę sięgają kobiety niezadowolone z efektu koloryzacji lub te, które pragną powrócić do swego naturalnego odcienia włosów.

Dekoloryzację można przeprowadzić na dwa sposoby – używając rozjaśniacza albo wykorzystując specjalne ściągacze kolorów. Pierwszy z nich powoduje bardzo szybkie odbarwienie włosów, ale nie jest to zabieg szkodliwy dla struktury włosa, zwłaszcza jeśli jest wykonywany przez profesjonalnych fryzjerów. Zazwyczaj preparaty wykorzystywane w tych metodach posiadają również substancje pielęgnujące i odżywiające włosy. Z kolei w sposobie drugim wykorzystywane są produkty o nazwie color peel i zabieg ten trwa znaczniej dłużej niż dekoloryzacja rozjaśniaczem a co za tym idzie jest zdecydowanie delikatniejszy.

Należy jednak pamiętać, że rozjaśniacz usuwa pigment sztuczny oraz ten naturalny. Często jest to przyczyną uwidaczniania pigmentów ukrytych znajdujących się głęboko w strukturze włosa, które są trudne do usunięcia. Natomiast ściągacz koloru odbarwia włosy w sposób delikatny, ale niestety nie gwarantuje on widowiskowej dekoloryzacji. Może się zdarzyć taka sytuacja, że po tym produkcie włosy ponownie ściemnieją.

Ile trwa dekoloryzacja włosów?

Czas trwania tego zabiegu zależy od kondycji włosów, intensywności koloru wcześniej nałożonego oraz od jakości farby użytej do tej koloryzacji. Oczywiście ściąganie koloru z włosów farbowanych w salonie fryzjerskim przy użyciu profesjonalnych kosmetyków będzie trwało tylko 2 godziny. Tyle czasu w zupełności wystarczy by uzyskać pasma zupełnie pozbawione sztucznego barwnika. Z kolei, jeżeli włosy zostały zabarwione przy pomocy szkodliwych farb, a ich kondycja nie jest najlepsza – dekoloryzacja musi być przeprowadzona kilka razy. Jest to potrzebne zwłaszcza tym włosom, których kolor jest bardzo, bardzo ciemny. Oznacza to ze zabieg odbarwiania włosów będzie trwał dużej, ponieważ kolejne zabiegi ściągania koloru muszą być przeprowadzone w odpowiednich odstępach czasowych. Im ciemniejsze pasma, tym dekoloryzacja trwa dłużej, ponieważ włosy można jednorazowo rozjaśniać tylko o kilka tonów. Dlatego dekoloryzacja czarnych włosów może dać w efekcie kosmyki w odcieniu brązowym, a te zabarwione na rudo zostaną całkowicie rozjaśnione.

Ściąganie koloru – jak się do tego przygotować?

Niestety, ale odbarwianie włosów przy użyciu rozjaśniania jest zabiegiem inwazyjnym i może mieć negatywny wpływ na ich kondycję. Ściągacz koloru mimo swego delikatnego działania również może źle oddziaływać na strukturę kosmków. Warto więc odpowiednio przygotować się, na dekoloryzację nieudanego farbowania, w związku z tym odpowiednia ich regeneracja przed zabiegiem będzie odpowiednim działaniem, a sam zabieg należy wykonać w odpowiednich salonach fryzjerskich. Powrót do naturalnego koloru poprzez ściąganie koloru wiąże się z nałożeniem farby, która wyrówna odcień włosów i ich forma w tym przypadku również jest niezwykle istotna.

Dla kogo dekoloryzacja włosów jest odpowiednim zabiegiem?

Gdy kobieta jest niezadowolona z efektów farbowania – ściąganie koloru jest doskonałym
rozwiązaniem na pozbycie się problemu. Dekoloryzacja przy użyciu rozjaśniacza jest
odpowiednim zabiegiem dla pań ciemnowłosych. Kolory takie jak czarny, brązowy, czerwony
i ciemno rudy można usunąć tylko tym sposobem. Jedynie należy pamiętać by włos był
zdrowy i silny, gdyż jest to mimo wszystko agresywna metoda rozjaśniania włosów. Nie
zniszczy on doszczętnie struktury włosa, jednakże bardzo mocno ją osłabi.

Gdzie najlepiej pozbyć się niechcianego pigmentu?

Dekoloryzacja włosów najbardziej sprawdzi się u fryzjera. Choć i w takiej sytuacji efekty jej mogą być trudne do przewidzenia. Kiedy włosy pokryte są kilkoma warstwami różnych farb, rozjaśnianie należy wykonać na kilka razy. Tylko w ten sposób można uzyskać odpowiedni i satysfakcjonujący odcień. Nie jest możliwe szybkie pozbycie się ciemnego barwnika z włosa i a w takiej sytuacji uzyskanie skandynawskiego blondu jest wręcz niemożliwe.

Czy dekoloryzacja niszczy włosy?

Dekoloryzacja to zabieg bezpieczny dla włosów jedynie wykonany przez profesjonalistę przy pomocy odpowiednich kosmetyków. Takie rozwiązanie nie niszczy struktury włosów, ponieważ fryzjer potrafi prawidłowo ocenić kondycję pasm, a to wiąże się z odpowiednim dobraniem stężenia preparatów usuwających niechciane pigmenty. Regularny monitoring pasm (nawet co 5 minut) w trakcie takiego zabiegu jest również bardzo istotny. Jeżeli kobieta posiada włosy cienkie i zniszczone – dekoloryzacja powinna być odłożona w czasie do momentu uzyskania przez nie odpowiedniej kondycji i odżywienia.

Pielęgnacja włosów po zabiegu dekoloryzacyjnym.

Ufarbowanie włosów po przeprowadzonym rozjaśnianiu jest niezwykle istotne. Ujednolica to kolor uzyskany na głowie, ponieważ dekoloryzacja sztucznego pigmentu powoduje, że odcień staje się nierównomierny i bardzo nie estetyczny. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie farby o ton jaśniejszej od uzyskanego koloru na włosach po rozjaśnianiu. Dlatego intensywna pielęgnacja po ściąganiu ciemnego pigmentu jest bardzo istotna i bardzo potrzebna. Zapewnia ona doskonałą odbudowę oraz odżywienie włosów. Najważniejsze w tym wypadku jest ich dokładne nawilżenie. Obecnie fryzjerzy polecają, aby wykonać głęboko nawilżające zabiegi albo keratynowe prostowanie, które posiada odżywiające właściwości. To idealny sposób do profesjonalnej rekonstrukcji struktury włosa, ponieważ keratyna to doskonały składnik odżywczy i jest bardzo pomocna dla pasm potrzebujących odbudowy. Warto również wybierać kosmetyki, które w swym składzie posiadają keratynę.

Niestety wiele kobiet decyduje się na dekoloryzację w zaciszu domowym. Nie jest to rozsądne rozwiązanie (choć tanie), ponieważ samodzielne ściągnięcie koloru wiąże się z dużym ryzykiem zniszczenia oraz osłabienia budowy włosów. Dlatego istotne jest by produkty użyte do domowej dekoloryzacji były najwyższej jakości a cały proces powinien odbywać się ściśle z opisanymi przez producenta kosmetyku zassadami. Wybrany dekoloryzator powinien poza ściąganiem koloru posiadać właściwości odżywcze i pielęgnacyjne.

Kiedy powinno się zrezygnować z rozjaśniania włosów?

Odbarwianie włosów nie jest odpowiednie w momencie, gdy kondycja włosów jest w opłakanym stanie. Trwała ondulacja jest jednym z takich etapów, zabieg ten bardzo osłabia włosy, a co za tym idzie dodatkowe obciążenie ich przy pomocy rozjaśniacza czy ściągacza koloru, który jest chemiczną substancją może je dodatkowo zniszczyć. Dlatego w takiej sytuacji należy zadbać o odpowiednią regenerację włosów i dopiero po takim procesie można zdecydować się na ich dekoloryzację.

HAIRCLUB STUDIO Anna Stefanko
Pasaż Ruczaj
Raciborska 17, 30-384 Kraków

Umów się na wizytę:
tel. 12 647 45 57
tel. +48 508 590 580
- Zarezerwuj termin -

Godziny otwarcia:
pon-pt: 10:00 - 20:00
sob: 10:00 - 14:00